EKİM'DE TÜM ACİL ÇAĞRILAR TEK NUMARA 112

112’Acil Çağrı’dan sorumlu Daire Başkanı M.Murat Çekmen başkanlığındaki heyet Kahramanmaraş 112 AÇM binasında incelemelerde bulundu.

EKİM'DE TÜM ACİL ÇAĞRILAR TEK NUMARA 112
16 Eylül 2015 - 11:14 - Güncelleme: 16 Eylül 2015 - 11:23

Türkiye’de tüm acil çağrıların tek çatı altında ‘112’ numarası ile toplanması çalışmalarında Kahramanmaraş’ta sona yaklaşıldı. 5 Ekim 2015 tarihinde deneme aşamasına başlanacak ve 19 Ekim 2015 tarihinde ilk çağrısını alacak olan Kahramanmaraş 112 Acil Çağrı Merkezi (AÇM) Ankara’dan önemli konuklarını ağırladı. İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 112’den sorumlu Daire Başkanı Mehmet Murat Çekmen, 112 Şube Müdürü Esra Yiğit Aş ve beraberindeki Aselsan heyeti Kahramanmaraş’a gelerek 112 AÇM binasında incelemelerde bulundu,  Numaraları 112 Acil Çağrı Merkezinde toplanacak olan 112 Sağlık, 155 Emniyet, 156 Jandarma, 110 İtfaiye, 177 Orman Yangın ve 122 Afad yetkilileri ile bir toplantı yapan heyet daha sonra Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer’i makamında ziyaret etti. Kahramanmaraş 112 Acil Çağrı Merkezi binasında yapılan toplantıya Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Dr. Erkan Bulgan’da katıldı.

Vali Yardımcısı Dr.Erkan Bulgan’ın kısa bir açılış konuşmasının ardından Daire Başkanı Mehmet Murat Çekmen 112’lerin kurulması ile ilgili süreci anlatarak, acil çağrıların tek numarada toplanmasının faydalarını anlattı. Numaraların birleştirilmesinin bir devlet politikası olduğunu, devletin bu işe çok ciddi eğildiğine dikkat çeken ve Kahramanmaraş’ta alo demek için artık sona gelindiğini söyleyen Çekmen; “Artık dönüşü olmayan bir yola girildi, 5 Ekim tarihinde deneme çalışmalarına başlanacak ve ilk entegrasyonumuzu itfaiye ile yaparak ilk çağrımıza 19 Ekim 2015 tarihinde cevap vereceğiz, burada bundan sonra ki en büyük iş siz kurumlara ve daha çokta Valiliğimiz ve 112 Müdürümüze düşüyor” dedi. Aselsan yetkilisi Sinan Çeçen’in sistem hakkında verdiği bilgilerden sonra kurum müdürleri tarafından sorulan sorular cevaplandı.

Heyet daha sonra Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer’i makamında ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Güvençer 112’lerin her hangi acil bir durum anında yaşanan karmaşaları ortadan kaldırarak vatandaşa daha iyi hizmet vereceğine inandığını dile getirdi. Ziyaretin ardından misafirlerini Kahramanmaraş’la aynı tarihte açılacak olan Hatay’a yolcu eden 112 AÇM Müdürü Akın Ozan kısa bir açıklama yaparak; “Aslında biz açılış hazırlıklarımızı 1 Eylül tarihine göre yapmıştık ancak elimizde olmayan bazı aksaklıklar açılışımızı biraz öteledi. 5 Ekimde başlayacağımız denemelerimizle 19 Ekimde ki ilk alo’muzla bu entegrasyonu inşallah bir aksaklık olmadan başlatacağız ve her hafta bir kurumumuzu bu entegrasyona dâhil ederek Kasım ayı içimde entegrasyonu tamamlamış olacağız” dedi.

Bu haber 11296 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum