Merkez Bankası : ENFLASYON BEKLENENDEN UZUN SÜREBİLİR!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 14'te sabit bıraktı.

 Merkez Bankası : ENFLASYON BEKLENENDEN UZUN SÜREBİLİR!
14 Nisan 2022 - 14:15
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihalefaiz oranının yüzde 14 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir. 

ENFLASYON BEKLENENDEN UZUN SÜREBİLİR

Etkisi sürmekte olan jeopolitik riskler, küresel ve bölgesel iktisadi faaliyet üzerindeki aşağı yönlü riskleri canlı tutmakta ve belirsizliklerin artmasına yol açmaktadır. Küresel gıda güvenliğindeki belirsizlikler, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, enerji başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının daha da belirgin hale gelmesi ve taşımacılık maliyetlerindeki yüksek seviye uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artmasına yol açmaktadır. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Bununla birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğuna bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini değerlendirmektedir.


Bu çerçevede, iktisadi faaliyet, işgücü piyasası ve enflasyon beklentilerinde ülkeler arasında farklılaşan görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası iletişimlerinde ayrışma gözlenmekle birlikte, merkez bankaları destekleyici parasal duruşlarını halen sürdürmekte, varlık alım programlarını azaltarak devam ettirmektedir.

(Haber:Mukaddes Kenger)
Bu haber 202 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum