Yakıtsız Rekor Uçuşu

Sadece güneş enerjisi kullanarak dünyayı turlayacak olan Solar Impulse 2, Türkiye saati ile 05.14'te rekor uçuşuna başlayarak havalandı.

Yakıtsız Rekor Uçuşu
09 Mart 2015 - 13:37

Abu Dhabi'den dünya turunu bir damla yakıt harcamadan, sadece güneş enerjisi kullanarak yapacak, kanat açıklığı 72 metre olan, dört adet elektrik motoruyla uçan Solar Impulse 2,Türkiye saati ile 05.14'te rekor uçuşuna başlayarak havalandı.

İLK DURAK UMMAN


Toplam 32 bin kilometrelik turda ilk durağı Umman'da Muskat olacak uçak, tüm enerjisini kanatları üzerinde taşıdığı 17 bin güneş hücrecisinden alıyor. Bu gücü dört elektrik motoruna aktaran Solar Impulse 2, aynı zamanda bataryalarını da doldurarak gece de uçabiliyor.

BİLDİĞİN DEVRİM

Havacılıkta bir devrim olarak adlandırılan projede iki pilot görev yapıyor. İsviçreli pilotlar Bertrand Piccard ve Andre Borschberg dönüşümlü olarak görev alıyor. İlk uçuşun pilotu ise eşi Türk olan ve uzun yıllar İsviçre Hava Kuvvetleri'nde jet pilotluğu yapan Andre Borschberg. Solar Impulse 2'nin diğer pilotu ise 15 yıl önce balonla dünya turu yapan Bertrand Piccard    

DÜNYA TURU 5 AY SÜRECEK

Abu Dabi'den havalanan Solar Impulse 2, Umman, HindistanMyanmarÇinABD, GüneyAvrupa ve Kuzey Afrika'ya uğrayacak. Hedef 5 ay içinde kalkış noktası Abu Dhabi'ye ulaşmak. Dönüşümlü olarak uçacak iki pilot gökyüzünde toplam 500 saat uçacak. 72 metre kanat genişliği olan Solar Impulse 2, kanatlarında yer alan toplam 17,248 güneş hücresiyle dört elektrik motorunu besliyor.  

150 MİLYON DOLARLIK PROJE

Proje, tamamen sponsorların desteği ile hayata geçti. Toplam 150 milyon dolarlık dünya turu projesinde birçok teknoloji ilk defa hayata geçiriliyor. Solar Impulse 2'nin Türkiyesponsorluğunu ise Brisa yapıyor. Havacılığın geleceğini şekillendirecek uçağın daha sonra geliştirilecek teknolojilerle 20 yıl içinde elektrik motorları ve diğer sistemlerinin yolcu uçaklarında da kullanılması planlanıyor.

Bu haber 10034 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum